Kovács Attila, európai uniós kutatási igazgató szerint a csúcsjelölti vita fő tanulságainak egyike, hogy a háborús uszító megnyilvánulások, gondolatok, amelyek Brüsszelben vannak, felelőtlenek, és figyelmen kívül hagyják az európai polgárok valódi igényét: a békét. A józan észt képviselő politikai szereplők két okból sem vettek részt a vitán: egyrészt abban hisznek, hogy az európai politikai pártok helyett a tagállamoknak kell meghatározniuk az Unió következő vezetőjének személyét, másrészt nem akarnak sorsközösséget vállalni a háborúpárti erőkkel. Június 9-én a polgárok kezében van a döntés, hogy kérnek-e a háborús uszításból. Olyan vezetőkre és európai parlamenti képviselőkre van szükségünk, akik elég bátrak ahhoz, hogy a nyilvánosság előtt is kimondják: békére van szükség az európai kontinensen, a háborús cselekményeket azonnal be kell szüntetni, és csakis tárgyalásos úton van lehetőség a fennálló fegyveres-geopolitikai konfliktus rendezésére.
„Ahogy közeledünk a sorsdöntő júniusi választásokhoz, szembe kell néznünk azzal a rideg valósággal, hogy ugyan nem az Európai Unió és nem a NATO gyújtották a háború tüzét, de minden bizonnyal tovább szítják a lángokat. Ezen intézmények folyosóin most olyan háborús uszítók járnak-kelnek, akik kontinensünk békéjét és stabilitását fenyegetik.”
Így foglalta össze az Alapjogokért Központ 2024. május 24-ei sajtótájékoztatóján Lajkó Fanni elemző az Európai Bizottság elnöki posztjára pályázók Eurovíziós vitáját és a jelenlegi helyzetet. Hangsúlyozta, hogy a vezetők föderalista törekvéseiktől elvakulva Ukrajnát helyezik előtérbe Európa belső stabilitásával szemben, úgy látszik, elfelejtették múltunk tanulságait, és a diplomáciát a pusztítással cserélnék fel. A békepárti hangok elszigetelődése egyértelműen jelzi, hogy az Unió eltávolodott az alapértékeitől és a saját polgáraitól. Ezzel szemben a békepárti oldal elutasítja a brüsszeli narratívát, amely a háborúba akar minket sodorni. A magyar emberek továbbra is elkötelezettek az EU eredeti eszméje − a béke és a stabilitás projektje − mellett. Fel kell emelkednünk és egy békét támogató többséget kell létrehoznunk, amely visszavezeti az Uniót a helyes útra.