Mivel Izrael idén ünnepli megalapításának 75. évfordulóját, a CPAC Hungary pedig második alkalommal került megrendezésre, a budapesti székhelyű Alapjogokért Központ által meghívott konzervatívok éves budapesti találkozóján a zsidó állam legerősebb európai szövetségeséről – Magyarországról – tartottak nagyszerű panelbeszélgetést. A 2010 óta hivatalban lévő Orbán Viktor miniszterelnök alatt az ország rendszeresen megvétózta az EU Tanácsában a palesztin terrorizmust szépítő, Izraelt gyalázó határozatokat. A brüsszeli magyar biztos, Várhelyi Olivér tavaly feltűnően közel járt ahhoz, hogy megvétózza a Palesztin Hatóságnak nyújtott teljes éves uniós segélycsomagot, mivel aggályosnak tartotta, hogy a Palesztin Hatóság antiszemitizmusra uszít az iskolai tankönyvekben. Mivel Magyarország az egyetlen EU-tagállam, amely támogatta Izrael és egyre több arab állam között létrejött Ábrahám-egyezményt, a pletykák szerint Budapest hamarosan Tel-Avivból Jeruzsálembe költözteti nagykövetségét, ahogyan azt Amerika már megtette.

Egy ilyen termékeny kétoldalú kapcsolat hátterében a CPAC első napjának délutánján figyelemre méltó előadók gyűltek össze a „Magyarország: Izrael legszorosabb európai szövetségese” címmel megtartott beszélgetésen. Az Alapjogokért Központ európai uniós kutatási igazgatója, Kovács Attila moderálásával a panel az izraeli kormány igazságügyi reformtervei elleni legutóbbi tiltakozások áttekintésével kezdődött. Gadi Taub, a Jeruzsálemi Egyetem vezető oktatója és budapesti előadókörutak rendszeres résztvevője azzal érvelt, hogy a hazáját jelenleg sújtó vírus nem különbözik attól, ami ellen az Orbán-kormány elszigetelte Magyarországot: a woke-tól. "A woke szükségszerűen antidemokratikus, mert nem lehet nemzetellenesnek lenni (a woke vitathatatlanul az) anélkül, hogy magát a demokráciát ne utasítanánk el". Az izraeli értelmiségi azt állította, hogy Magyarország és Izrael egyaránt az ún. jogvédők támadásával néz szembe, és hogy a két ország a nemzeti konzervativizmus globális védelmének élvonalában áll.

A Bibi Netanjahu kormánya által képviselt szuverenista tábor és a tervezett igazságügyi reform ellen tiltakozó progresszív jogászok közötti izraeli konfliktus kérdésében Matan Peleg támogatta Taub diagnózisát. Az Im Tirtzu vezérigazgatója azt állította, hogy a Tel-Aviv utcáin kialakult helyzet nem különbözik attól, amit az amerikai városokban közvetlenül Donald Trump 2016-os megválasztása után tapasztaltak. Izrael Magyarországhoz fűződő kapcsolatáról azt állította, hogy a nehéz idők az igazi barátság próbáját jelentik, és Orbán Viktor igaz barátnak bizonyult." Az Európai Unió megszállottan elítéli Izraelt" - mondta arról, hogy a blokk rendszeresen szidalmazza a zsidó állam vezetőit." Mindaz, amit Izrael tesz, nem elégíti ki az EU-t. Az egyetlen ország a kontinensen, amely mindent megtesz Izrael és az önvédelemhez való jogának védelmében az EU-ban és az ENSZ-ben, az Magyarország" – emelte ki. Ezt az érzést a másik két panelista is hasonlóan fogalmazta meg, és mindannyian beszéltek a kétoldalú kapcsolatok erősítésének lehetséges útjairól.

A beszélgetés geopolitikai irányba fordult Robert Greenway, az Ábrahám Egyezmények Békeintézetének ügyvezető igazgatója által elmondottakkal, amely csoport az Izrael és számos arab állam közötti diplomáciai megállapodások névadó körének békéltető hatásának megszilárdításán dolgozik. Greenway kifejtette, hogy az izraeli politikusok aggodalmainak homlokterében Irán atomfegyverek megszerzésére vonatkozó kitartó törekvése áll. A béke felé tett legújabb lépéssel kapcsolatban azt mondta, hogy "senki sem jósolta volna meg, hogy Európában konfliktus lesz, a Közel-Keleten pedig béke, de ez történt. Az Ábrahám-megállapodást aláíró felek és az EU partnerei közötti együttműködés az energia- és élelmiszerbiztonság terén kínálja a legnagyobb együttműködési lehetőséget, és megoldást kínál a régió legégetőbb problémáira, miközben hozzájárul a globális megoldásokhoz. Ezek a történelmi jelentőségű megállapodások - folytatta - "létfontosságú védőbástyát jelentenek az instabilitás és a konfliktusok ellen". Míg Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu kapcsolata személyes barátságnak tűnhet, az Ábrahámi-megállapodások aláírásával látható, hogy ezek okos geopolitikai befektetésnek bizonyultak.