„Egyetlen épeszű ember sem kockáztathatja, hogy Mariupol miatt Massachusettset érje atomcsapás” – írja Sumantra Maitra, az American Conservative főszerkesztője és a Királyi Történelmi Társaság (Royal Historical Society) tagja. A szerző szerint másfél évvel a háború kezdete után itt az ideje, hogy higgadtan számba vegyük, és kiértékeljük az ukrán NATO-tagság mellett felhozott érveket. Maitra négy fő – egymással párhuzamosan hangoztatott, de egymással szöges ellentétben álló – érvet vizsgál meg.
- Az első ilyen érv, hogy Ukrajna erős ország, és ezért erősíteni fogja a NATO-t. Mások ezzel szemben azt hangoztatják, hogy Ukrajna gyenge ország, és ezért szüksége van a NATO-ra, hogy a védelmi szövetség végszükség esetén atomfegyverrel biztosítsa Ukrajna szuverenitását. Harmadszor, sokat hallgatjuk, hogy Ukrajna stratégiailag fontos terület, és létfontosságú a NATO biztonsága szempontjából, ezért a nyugati szférában kell lennie. Negyedszer, azt mondják, hogy Ukrajna a demokrácia bástyája, szabadon dönthet a NATO-hoz való csatlakozásról, és a túlélésért küzd, tehát segítenünk kell neki.
- A fent felsorolt érvek egy része akár még elfogadhatónak is tűnhet elsőre, azonban, „ha kicsit alaposabban átgondoljuk, akkor kiderül, mennyire nevetségesek ezek az állítások” - írja a szerző. Ha Ukrajna erős ország, akkor nincs szüksége a NATO-ra. A tény, hogy Oroszország és Ukrajna patthelyzetben van, azt mutatja, hogy egyik sem kimondottan erős, de nem is különösebben gyenge, és hogy Oroszország, bármennyire is ezt a látszatot szeretné kelteni, képtelen elérni a kontinentális hegemóniát. „Függetlenül Ukrajna erejétől vagy gyengeségétől, az ország stratégiailag nem elég nagy fontosságú ahhoz, hogy indokoljon egy atomháborút.”
- „Ukrajna alig tekinthető egy működő demokráciának. Az ukránok véleménye a kérdés szempontjából irreleváns, itt a lényeg, hogy a NATO egy védelmi szövetség, melynek tagjai érzelemmentes költség-haszon elemzést végeznek” – írja Maitra. Mérlegelik, hogy kockáztassanak-e egy esetleges nukleáris konfliktust egy új tag érdekében, aki háborúban áll egy másik atomhatalommal. „Nem minden feltörekvő demokráciáért éri meg háborút vívni. A földrajz bizonyos szempontból egy-egy nemzet végzete, meghatározza a sorsát. Ukrajna egészen egyszerűen nem ér meg egy lehetséges atomháborút, mivel az amerikai föld biztonsága szempontjából stratégiailag irreleváns. Ezek a rideg, nyers tények” – fejezi be Maitra a cikket.
https://www.theamericanconservative.com/start-telling-the-truth-about-ukraine/