Magyar-Lengyel Szabadság Intézetéről

Magyarország és Lengyelország évszázadokra visszanyúló barátsága megköveteli, hogy figyeljünk egymásra. Éppen ezért az Alapjogokért Központ által létrehozott Magyar–Lengyel Szabadság Intézete a jog- és politikai rendszer alapját képező állandó értékeket kutatja, melyek korokon és politikai rendszereken átívelően összekötik országainkat. Ilyen értek a jó élet, a biztonság, a rend, az igazság, a szabadság, és az ezeket keretbe foglaló keresztény kultúra nemzetmegtartó szerepe.

Ezen értékek virágoztatása és védelme különösképpen fontos az olyan mai fenyegetések árnyékában, mint az állami szuverenitás és nemzeti identitás ellenében zajló föderalizáció, a woke ideológia, a zöld dzsihád vagy éppen az illegális migráció.

Lengyelország pedig jelenleg egy olyan kísérleti terep, ahol fenti, a nyugati civilizáció alapjait képező értékeket kétségbe vonják és folyamatosan támadják. A Magyar-Lengyel Szabadság Intézet célja, hogy ezen tendenciákat kutassa és feltérképezze, valamint előrejelző mechanizmusokat dolgozzon ki e fenyegetettségekkel szemben. És ahogy 86 évvel ezelőtt hazánk befogadta és segítette a lengyel menekülteket, úgy tesz most is: intézetünket a Magyarországon menedéket lelő Marcin Romanowski jogász, volt igazságügyminiszter-helyettes vezeti.

De az egymásba csapó piros-fehér-zöld kezek története még messzebre nyúlik: közös királyok, közös szentek, közös harcok. Sőt, az 1848-49-es forradalom Lengyel Légiója a „közös szabadság” jelszava alatt segített minket. A történelem többször megmutatta, hogy a két nemzet sorsa összefonódott; a szabad Magyarország és szabad Lengyelország kölcsönösen erősítik egymás szuverenitását. Ha pedig az egyik elveszíti azt, azzal a másik biztonsága és stabilitása is gyengül, ezért a két nemzet saját érdeke is a másik szabadsága. Ahogy jó barátságunkról szóló népszerű szállóige második, kevésbé ismert része mondja: “Vitéz s bátor mindkettője, áldás szálljon mindkettőre!”

Marcin Romanowski Intézetvezető

– a jogtudományok doktora, egyetemi adjunktus, politikus. Számos tudományos tanulmány és publicisztika szerzője, illetve szerkesztője. A varsói Igazságügyi Intézet korábbi igazgatója, majd igazságügyi miniszter-helyettes, ahol többek között a gyermekvédelemért, az európai családjogért, az áldozatok segítéséért, jogi edukációért és mediációért, kiberbiztonságért, és az igazságügyben alkalmazható modern eszközök kutatásáért, nemzetközi együttműködésért, mediációért, jogi ismeretek oktatásáért, tudományos kutatások felügyeletéért felelt. Számos közép-európai, régiós összehasonlító jogtudományi program társkezdeményezője, többek között a Lengyel – Magyar Kutató Platformé. 2023 óta parlamenti képviselő, 2024 decembere óta politikai menedékjoggal Magyarországon tartózkodik.

public.image_alt

Szuverenitás vagy (fél)diktatúra?
- Lengyelország, a globalisták kísérleti terepe

Lengyelországban a Donald Tusk által vezetett balliberális-globalista koalíció a 2023 decemberi hatalomra kerülés óta egy sor, az alkotmányos intézmények működését rendszerszinten aláásó, törvénytelen lépést hajtott végre. Ebből is látható, hogy az állampolgárok milyen súlyos jogsértésekkel számolhatnak azokban az országokban, ahol a globalisták kerülnek hatalomra.

Elolvasom